Розпис по шовку: від минулого до сучасності

Батик (розпис по шовку). Звідки прийшов?

Ми знаємо, що живопис народився ще у печерах в епоху Палеоліта,  стінопис з’явився у Стародавньому Римі, вазопис був популярним у Стародавній Греції й, до речі, залишається популярним досі. А як щодо розпису тканини? Де виник він і хто вперше вирішив прикрасити тканину візерунком? 

Техніка художнього розпису тканин виникла тисячі років тому у Китаї. На шовкових тканинах найчастіше зображали геометричні фігури, тварин, птахів і квіти. Для того, щоб фарби не змішувалися, контури малюнків наносили воском. Після завершення роботи тканину прали у гарячій воді, і віск розчинявся.

З Китаю техніка розпису тканин розповсюдилася і в інші культури: японці поєднали технологію розпису з власною національною спадщиною та отримали традиційний одяг. В Індії шовкові розмальовані елементи декору ставали сімейною реліквією і передавалися від до покоління до покоління. Жителі індонезійського острова Ява переосмислили, вдосконалили старовинну техніку художнього розпису й дали їй ім’я «батик» (від місц. «анбатик» – малювати, писати). Саме з острова Ява голландські торговці привезли батик до Європи, де він набув нереальної популярності й залишається популярним і до сьогодні.

Ідеальною тканиною для художнього розпису був і залишається благородний шовк. Він гладкий, чудово вбирає фарбу і додає їй блиску, внаслідок чого створюються неймовірні колірні переливи. Розпис по шовку – складна і скрупульозна робота, що вимагає бездоганного володіння технікою. Саме розпис по шовку, вдало підібраний і професійно реалізований, створює живу композицію, що дихає і надихає.

Де використовується?

Сфери використання ручного розпису тканин розширюються з кожним роком усе більше. Історично батик використовувався для розпису невеликих предметів жіночого гардероба. До речі, у давнину вважалося, що одяг та речі, прикрашені розписом, захищають людину від негараздів. Сьогодні завдяки неповторним комбінаціям візерунків і малюнків, високоякісним фарбам та численним технологіям нанесення малюнка на тканину, художній розпис набув великої популярності серед дизайнерів.

Дизайнери одягу розписують шалі, шарфи, хустки й косинки, створюють ексклюзивні краватки, сукні й костюми. Часто ці вироби ексклюзивні – існують лише в єдиному екземплярі.

Дизайнери інтер’єрів також охоче використовують розпис по тканині, насамперед – по шовку. Серед предметів інтер’єру з декоративним розписом найчастіше можна зустріти штори, декоративні подушки, ширми, абажури, сидіння стільців, настінні панно.

Ці елементи з витонченим і креативним розписом не просто привертають увагу, вони викликають захоплення. Отже, розписана вручну тканина з легкістю стає стильним аксесуаром у гардеробі або вишуканим і неповторним елементом дизайну інтер’єру.

Щодо використання тканини з розписом у різних стилях дизайну інтер’єру, слід зазначити, що у художнього розпису нема стильових кордонів, він демократичний і може легко, граціозно і ненав’язливо вписатися в будь-який інтер’єр. Він доповнить загадковий східний світ, буде яскравим світловим акцентом у скандинавському інтер’єрі та додасть затишку квартирі у стилі лофт.
Високі панно з малюнком або вишивкою, наприклад, підійдуть Модерну, а штори, розписані яскравими кислотними фарбами, – Поп-арту.

Скільки коштує розпис по шовку?

Професійний розпис по шовку дозволяє не просто створити унікальну річ, а справжній витвір мистецтва.
Тканина з художнім розписом – ексклюзивна, оскільки створюється вручну за оригінальним ескізом, і, відповідно, не може коштувати дешево. Для створення якісного зображення на шовку потрібно багато часу, наснаги, терпіння і професіоналізму художника. А також найкращі й найякісніші інструменти та фарби. Тому мінімальна вартість художнього розпису шовку складає 5000 грн. за 1 кв.м. (вартість тканини та вартість пошиття виробу оплачується додатково).

Шовкові вироби з витонченим художнім розписом – це не про функціонал і навіть не про декор. Тут йдеться про тонку естетику і справжнє інтер’єрне мистецтво.

Портфоліо наших проєктів