Стилі та техніки художнього розпису стін

З підказками й прикладами.

Художній розпис стін – це оптимальний спосіб індивідуалізувати інтер’єр, виокремити його з сотні схожих і створити стильний простір, що максимально відповідає запитам і вподобанням замовника.

Стінопис відомий з давніх часів. Ще на початку Нової Ери єгиптяни прикрашали своє житло образами богів. В епоху Відродження набув популярності розпис стін храмів – церкви обов’язково прикрашалися зображеннями з біблійних сюжетів. У Нові Часи інтер’єрна графіка зберегла свою актуальність, але дозволити собі прикрасити оселю стінописом могли лише аристократи. Сьогодні ця послуга доступна кожному, а різноманіття сучасних матеріалів дозволяє нанести на поверхню малюнок будь-якого розміру, форми й стилю.

Стилі художнього оформлення інтер’єру:

 • Класика. Сюди можна віднести пейзажі і натюрморти. Основна характеристика таких зображень полягає в тому, що вони промальовані детально і реалістично, з дотриманням всіх пропорцій. Сюжет виражається ясно і просто, емоції стримані.
 • Бароко. До бароко можна віднести яскраві орнаменти, релігійні картини, фрески, складні рослинні візерунки. Відмінні ознаки цього стилю: перебільшення розмірів, багато декоративних деталей, помпезність, відмова від пропорцій і правил.
 • Модерн. Різного роду абстракції, геометричні малюнки, тваринні та рослинні орнаменти, портрети, – це все може бути модерном. Стиль характеризується помірною декоративністю, плавністю ліній, округлістю і гнучкістю форм.
 • Ампір – це художній стиль з використанням складних візерунків, які ретельно промальовуються різнобарвними фарбами. Часто для такого художнього розпису використовуються позолочені, срібні й фактурні матеріали.
 • Арабський стиль характеризується неповторною атмосферою чарівництва, незвичайністю рішень, чіткими деталями та лініями. Арабські традиції в інтер’єрі дуже вдало поєднуються з рослинними мотивами й геометричними малюнками.

Якщо стиль – це зміст і форма, то під технікою стінопису слід розуміти сам процес нанесення зображення. Тобто, яка технологія розпису і за допомогою чого він був реалізований. Це може бути маркер, пензлі і фарби, аерограф, аерозольні фарби та ін. Отже, техніки нанесення стінопису:

1. Розпис акриловими фарбами   

Розпис акриловими фарбами – сучасна, практична і найбільш популярна техніка. Фарби не токсичні, легко наносяться і швидко висихають. Такі стінописи довговічні й не потребують особливого догляду. Акрилові фарби можна використовувати для розпису стін в приміщеннях з підвищеним рівнем вологості. Навіть у ванній кімнаті.

2. Розпис стін аерографією  

За допомогою аерографа фарба розпорошується в залежності від заданих налаштувань: від ультратонких ліній до плавних колірних переходів. Аерограф, як правило, використовується для тонкої роботи, для масштабних проєктів, в тому числі градієнту, на допомогу приходить фарбопульт.

Градиент в интерьере

3. Графіті

Графіті – відносно молоде віяння в дизайні приміщень, яке вже користується великою популярністю. Нескладні яскраві зображення додають приміщенню динамічності. Розпис стін може виконуватися як аерозольною фарбою, так і звичайною акриловою.

4. Трафаретний розпис. 

Техніка, що передбачає нанесення на пофарбовану стіну малюнка за допомогою підготовлених трафаретів. Використовується, коли необхідна чітка деталізація малюнку і 100% відповідність оригіналу.

5. Фреска і барельєф

Фреска – складна техніка настінного малярства, коли зображення наноситься на вологу штукатурку і застигає разом з матеріалом. Це забезпечує максимальну  довговічність стінопису.

Барельєф – об’ємне нанесення з використанням пластичних матеріалів (гіпс, штукатурка, алебастр, глина). В інтер’єрі барельєф часто знаходиться біля елементів декоративної підсвітки, щоб закцентувати увагу і надати зображенню динаміки.

6. 3D-розпис

Сучасна техніка нанесення зображення. Об’ємні  малюнки, виконані в цій техніці, здатні візуально перетворювати простір.

7. До сучасних художніх технік слід віднести розпис стін в інтер’єрі маркером, розпис фарбами, що світяться, а також розпис невидимими (флуоресцентними)  фарбами. Остання техніка – найфантастичніша, бо малюнок можна побачити лише при ультрафіолетовому світлі. Такий стінопис точно ніколи не набридне. Якщо ви вирішили використати в інтер’єрі художній розпис стін і не знаєте, як же вибрати зображення, можете скористатися давно перевіреною шпаргалкою:
 • в класичному інтер’єрі завжди доречні пейзажі;
 • абстракції класно виглядають у приміщеннях в стилі мінімалізм;
 • для стилю модерн пасуватиме орнаменти й геометричні зображення;
 • у стиль хай-тек ідеально вписується космічна тематика;
 • градієнт на стінах підійде до стилю ф’южн;
 • квіткова тематика безперечно пасуватиме інтер’єру у стилі Прованс;
 • для авангарду доречно обрати тваринну тематику.
Більш детально про вибір стінопису для інтер’єру читайте в наших наступних матеріалах.